Tarihçemiz

TARİHÇEMİZ

Ülkemizde kömür üretimi ve madencik alanında en eski ve köklü kuruluş olan Yeni Çeltek Kömür ve Madencilik A.Ş., Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş.’nin öncülüğünde 1955 yılında Merzifon/Amasya’da kurulmuştur. 1965 yılında Sorgun/Yozgat’ta ikinci işletmesini üretime almasıyla birlikte Şirket Genel Müdürlüğü  Ankara’ya taşınmıştır.

Bunların dışında farklı yıllarda Zambak, Cuma Ovası, Artova, Akhisar, Şırnak, Bolu ve Beyşehir İşletmelerinde faaliyetlerde bulunulmuş, bu İşletmelerin bir bölümü 1980 yılı öncesinde devletleştirilmiştir. Diğerleri de ekonomik olmadığından faaliyetlerine son verilmiştir.

Şirketin kuruluş amacı, başta Şeker Fabrikaları ve diğer sanayi sektörlerinin yakıt ihtiyacını temin etmek, işletmelerin bulunduğu bölgelerin ısınma amaçlı yakacak ihtiyacını karşılamak ve ülke ekonomisine katkıda bulunmak üzere kurulmuştur.

Halen yer altı ve açık ocak kömür üretim faaliyetine devam etmekte olan Yeni Çeltek Kömür ve Madencilik A.Ş., kurulduğu günden bugüne kadar 14.4 milyon ton linyit kömürünü yeraltından çıkararak ülke ekonomisine kazandırmıştır.

Top